Turistika

Značení cest – Turistické značky

Turistické výlety jsou zpravidla plánovány tak, aby sledovaly určitou v přírodě vytyčenou trasu, vedoucí pěknými a cennými přírodnímu oblastmi kolem zajímavých objektů. V České republice a na Slovensku máme jednu z nejdokonalejších a nejhustších sítí turistického značení pro pěší turistiku v Evropě. Podle účelu můžeme turistické značky a značení rozdělit na turistické značky pro pěší turistiku, značky pro cykloturistiku, pro lyžaře, zvláštní značení pro naučné turistické stezky apod.

Vlastní turistická značka je tvořena vodorovným barevným pásem jedné ze čtyř barev – červené, modré, zelené a žluté – nad nímž i pod nímž je bílý pás (u značek cyklotras je pás žlutý). Značky jsou namalovány zpravidla na stromech, sloupech a jiných objektech. Pro odbočení se tento základní tvar doplní šipkou jednotného provedení. Turistické značení doplňují tabulky, jejichž účelem je poskytnout turistům informaci o směru cesty a vzdálenostech, případně další doplňující informace. Pro vyznačení naučné stezky se pak užívá bílý čtverec se šikmým, většinou zeleným pruhem (někdy i další ze základních barev).

První česká turistická značená cesta byla červená ze Štěchovic ke Svatojánským proudům a vyznačil ji 11. května 1889 Klub českých turistů. V současné době je v České republice vytyčeno celkem přes 38 500 km pěších a přes 1 200 km lyžařských tras, dále pak cca 300 naučných stezek (údaj z r. 2002).

 
Tato webová stránka byla vytvořena s podporou grantu od Fondu rozvoje vysokých škol na rok 2010, 2012, s podporou grantu RPMP pro rok 2014 a grantu IP pro rok 2015, 2016 a 2017.