Turistika

Orientace v terénu

Při vlastním výletu/túře je třeba umět se orientovat v terénu, např. s pomocí buzoly (nejjednodušší kompas), pomocí níž určíte směr pochodu.

Práce s buzolou

Hranu buzoly na mapě přiložte z výchozího bodu A tak, aby směrová šipka směřovala k cíli B. Pak otočte ciferníkem na víčku buzoly tak, aby rovnoběžné čáry na otočné stupnici busoly byly souběžné s poledníky na mapě. Tím souhlasí sever na otočném ciferníku se severem na mapě. Takto jste si na buzole nastavili azimut, tedy úhel mezi směrem pochodu (znázorněným úsečkou AB) a magnetickým severem. Pak uchopte buzolu do dlaně (příp. otáčejte buzolu i s mapou) a otočte se s ní tak, aby sever na otočném ciferníku byl totožný se směrem magnetické střelky, ukazující magnetický sever. Šipka na konci buzoly ukazuje nastavený azimut. Nyní již bez mapy držte buzolu vodorovně v ruce a jděte ve směru šipky. Hlídejte si, aby sever na otočném číselníku a magnetická střelka tvořily jednu přímku.

Určení severu podle slunce a hodinek

Namiřte malou ručičku směrem na slunce a pak rozpulte menší úhel mezi malou ručičkou a dvanáctkou, tímto směrem je jih, na opačnou stranu je sever, vlevo východ a vpravo západ. Pozor, v létě je čas posunutý, a proto musíte vždy jednu hodinu ubrat – tedy, když bude pět odpoledne, posunete malou ručičku zpět na čtyřku a dělíte úhel mezi čtyřkou a dvanáctkou.

Orientace podle přírodních úkazů

  • Stromy mívají ve směru SZ – S více mechu, zelených řas a lišejníků.
  • Letorosty na pařezu osamělých stromů jsou nejvíce zhuštěny na SZ straně.
  • Hlavní lesní průseky jdou ve směru Z – SZ.
  • Starší kostely mají hlavní vchod na Z a oltář je orientován k východu.
  • Mraveniště mají větší plochu s mírnějším sklonem ve směru jižním.
  • Na jaře raší listí a rozkvétají rostliny dříve na jižních svazích než jinde.

GPS (Global Positioning System)

GPS je původně vojenský systém, vyvinutý pro určení polohy kdekoliv na zemi. Tvoří jej 24 družic obíhajících okolo Země a vysílajících signály. Ty je možno zachytit GPS přijímačem, který je schopen vypočíst přesnou polohu, pokud zachytí signál z alespoň tří družic. Musí tedy mít pokud možno volný výhled na oblohu. Přístroj ukáže přesnou zeměpisnou šířku, délku, nadmořskou výšku a je schopen ukazovat mnoho dalších údajů během cesty. Nové mapy již mají po straně uvedeny i přesné souřadnice pro srovnání s GPS.

 
Tato webová stránka byla vytvořena s podporou grantu od Fondu rozvoje vysokých škol na rok 2010, 2012, s podporou grantu RPMP pro rok 2014 a grantu IP pro rok 2015, 2016 a 2017.