Turistika
- Turistika – zábava i sport
- Význam turistiky
- Turistická organizace
- Složky turistiky
- Značení cest – turistické značky
- Organizace výletu/túry
- Složení vaší skupiny
- Pečlivý výběr trasy
- Orientace v terénu
- Sledování počasí
- Příprava na túru a vybavení
- Pravidla když vycházíte na túru
- Technika postupu v terénu
- Po navratu z túry
- Zdroje
- Literatura a odkazy
Příprava na výlet/túru – vybavení
Co mít s sebou do batohu
Na jednodenní výlet stačí malý batoh o velikosti cca 20 l. Na vícedenní přechody použijte batoh o cca 50 – 60 l. Při balení dávejte těžké věci nahoru, aby bylo těžiště co nejvýše a aby batoh netáhl zpět. Zapnutím bederního pásu se přenese část hmotnosti batohu z ramen na pánev a zmenší se tím tlak na páteř.
V batohu mějte:
- Jídlo v plastové krabici, potraviny se vám tak nezničí ani nezašpiní batoh.
- Nádobu nebo vak (v zimě termosku) na vodu či čaj, dostatečně velkou, tekutin mějte alespoň 1,5 l na den.
- Malou lékárničku (náplasti s polštářkem i bez něj na puchýře a otlaky, olej či jelení lůj, pružné stahovací obinadlo, gázu na otevřenou ránu, desinfekční tea tree olej, gel či prášek proti alergické reakci na štípnutí hmyzem atd.)
- Užitečné drobnosti např. v KPZ (krabička poslední záchrany) jako zápalky, provázek, papír, tužka, zavírací špendlík, gumička, lupa, svíčka).
- Náhradní oblečení (šátek, rukavice, čepici, větrovku i proti dešti, dlouhé šusťáky proti větru, náhradní ponožky) v igelitovém nepromokavém pytlíku.
- Doklady, peníze, baterku, příp. mapu ve voděodolném pouzdře.
Na krku mějte: zavěšenou busolu, píšťalku, případně nůž a mapu v plastovém obalu.
Svůj batoh si noste vždy sami! Nenechávejte si nosit věci kamarádem, až něco budete životně nutně potřebovat, zaručeně bude váš kamarád i věci daleko!
Co mít na sobě
Využijte při oblékání systém „cibule“ – tedy mějte raději více tenčích „slupek“ než jednu tlustou. Na tělo používejte termoprádlo z tenkých, rychleschnoucích a syntetických materiálů (polypropylén, polyester prodává se pod zn. moira, craft apod.), nesajících, ale propouštějících pot do další vrstvy. Další vrstvou je tenký fleece, který rychle schne, ale hřeje i mírně vlhký, zajišťuje teplo. Třetí je pak fleece s větruvzdornou membránou (windstopper) a nebo již vrstva poslední, kterou tvoří prodyšný a nepromokavý materiál (např. zn. goretex, aquatex apod.)
Zásadou je zůstat v teple a v suchu. Boty chraňte svrchu návleky, nejlépe celorozepínacími, abyste je mohli doobléci bez sundání bot. A na ochranu rukou mějte rukavice – ve vyšších výškách jsou lepší palčáky, prsty méně promrznou. Při výstupu do kopce jděte co nejvíce nalehko. Nahoře se příp. převlékněte do suchého trička (máte-li bavlněné), a hlavně se dooblečte proti větru a chladu.
Co mít na nohou
Obuv na turistiku
Vyberte si vhodnou obuv podle předpokládaného zatížení a náročnosti terénu. Na botu na vícedenní přechody do vysokých hor budou jiné nároky než na botu na dvouhodinový výlet za městem (pevná kožená bota kryjící kotníky s dobrou vibramovou podrážkou i vrškem boty, odolným proti kamenům proti lehké a prodyšné nízké botě). Bota musí dobře padnout, o moc větší bota umožní noze v ní „putovat“, vzniká větší tření a tím větší možnost vzniku puchýřů. Větší prostor příp. vyplňte raději další ponožkou. Boty vyberte včas před vlastní turistickou akcí, rozchoďte je, tedy používejte nejprve klidně i doma a pak i v různých terénech po několik dní (minimálně však týden) alespoň 30 minut denně.
Ponožky
Mějte pro ně stejná kritéria jako pro svrchní oblečení – pořiďte si tedy syntetické speciální pot propouštějící ponožky se zesíleným chodidlem, s případnou „chladivou“ úpravou pro léto, pak další příp. z vlny na zimu. Nepoužívejte bavlněné ponožky, po seprání jsou drsné a odírají nohy. Nejvíce snižují tření ponožky hedvábné.
Prevence proti puchýřům
Zabraňte co nejvíce zvýšenému tření v botě. Pokud je shrnutá ponožka, vytáhněte si ji hned. Již zarudlá místa ošetřete hned krémem či lojem, promastěte je. Již vytvořený puchýř promastěte, příp. propíchněte desinfikovaným špendlíkem a zalepte. Nad postiženým místem nikdy neodstříhávejte svrchní kůžičku. Každý večer po túře ošetřete nohy – omyjte je v teplé vodě, natřete vazelínou či olejem otlačená místa.