Turistika

Pečlivý výběr trasy

Znáte-li složení skupiny, můžete naplánovat túru. Předem získejte co nejvíce dostupných informací – z průvodců, od chataře v horských oblastech, od členů horské služby, místních znalců, z internetu a především z podrobného studia mapy zvolené oblasti. Při přípravě trasy je tedy třeba umět dobře „číst“ mapu.

Práce s mapou

Výběr správné mapy: Pro základní orientaci je možné nahlédnout do mapy s menším měřítkem, např. 1 : 200 000. Měřítko mapy udává poměr zmenšených délek na mapě ke skutečným délkám v terénu. V turistice nejběžněji používané mapy mají měřítko větší, zpravidla 1 : 50 000 a 1 : 25 000 (tedy 1 cm na mapě je 500 nebo 250 m ve skutečnosti).

Čtení mapy: Při přípravě a analýze trasy je třeba brát v úvahu druh terénu, prostudovat profil zamýšlené trasy, kdy a kde je výstup a sestup a jaký je zde sklon svahu, zda a kde je k dispozici voda (zda je třeba ji nosit s sebou), kde jsou nebezpečná místa, srázy apod., kde jsou zajímavosti a kde vyhlídky do kraje, kudy vede hřeben, kde je sedlo, žlab, vrchol. Je tedy třeba umět mapu správně „přečíst“. Jako pomoc k vyhodnocení reliéfu krajiny slouží v mapě vrstevnice, tedy čáry, spojující místa o stejné nadmořské výšce. Svahy se sklonem do 40 stupňů mají vrstevnice od sebe v základní vzdálenosti (např. na mapě 1 : 50 000 jsou po 10 m), svahy se sklonem nad 40 stupňů pak mají vrstevnic 2× méně a nad 60 stupňů sklonu je vyznačen místo nich terénní stupeň. Je dobré prostudovat značky na okraji map k rozpoznání pramene či překážek typu mokřadu, propasti či plotu.

Zjištění vzdálenosti a sklonu svahů: Zamýšlenou trasu je třeba rozložit na kratší úsečky a pomocným měřítkem je odděleně změřit, poté jednotlivé úsečky sečíst a převést na kilometry. Zkoumáním průběhu a vzdálenosti vrstevnic (zpravidla je vrstevnice vždy po 50 m silněji vyznačena) se provede vyhodnocení sklonu jednotlivých svahů a poté je možno odhadnout (příp. i sestrojit) profil trasy a určit nebezpečná místa či srázy. Při vlastní túře je zde nutno dbát zvýšené opatrnosti, především u skupiny dětí.

Časový odhad vzdálenosti

Pro odhad času pochodu zde platí tzv. Naismithovo pravidlo, které bere v úvahu vzdálenost a též topografii terénu: na každých 5 km vzdálenosti se počítá 60 minut. Při převýšení 300 m se ještě připočte 30 minut. Při sestupu po mírně klesajících svazích se na každých 300 výškových metrů odečítá 10 minut, pokud je však sestup velice strmý, naopak se připočte 10 minut. Obecně se na jednodenní výlet počítá s cca 8 hodinami na délku trasy cca 20 – 30 km (děti/dospělí).

Plán trasy

Pro výlet/túru naplánujte jasný cíl, vyhledejte zajímavosti, které je možno vidět cestou, naplánujte též možnost přestávky (chata, restaurace, vyhlídka apod.). Pro případ krize, úrazu či zhoršení počasí mějte v záloze únikové možnosti, jak trasu zkrátit, včetně dopravního spojení. Pro vícedenní pochod je třeba najít bezpečné tábořiště, vždy blízko zdroje pitné vody.
 
Tato webová stránka byla vytvořena s podporou grantu od Fondu rozvoje vysokých škol na rok 2010, 2012, s podporou grantu RPMP pro rok 2014 a grantu IP pro rok 2015, 2016 a 2017.